Kule Vinç Kirlama

Kule Vinç Nasıl Kurulur?

Kule vinç kurulumu, sırasında tüm güvenlik önlemleri alındıktan ve tamamlandıktan sonra:
Çelik konstrüksiyon adı verilen yapılar üst üste bağlanarak sahada bulunan başka bir vinç yardımıyla indirilerek büyük ölçekli cıvatalar ile sıkılır. Dışarı kısım oturtularak vinç kolu ve yönetim kabini monte edilir. Vinçte bulunan hidrolik sistemi ve vinç motoru kola eklenerek yine büyük ölçekli cıvatalar ile sıkıca birbirine monte edilir. Vinç çift kuleli ise kule gergisi ve köprü vinç göbeğine sıkıca tutturulur. Asansör sistemi ve yayların iyice gerdirilerek birbirine sabitlenmesi sağlanır. Vinç hidroliği sayesinde vinçin kullanım alanına göre yükselmesi veya alçalması sağlanır. Zemin testleri ve denemeleri gerçekleşir ve 600 tona kadar kaldırma kapasitesi bulunan bu v.b. vinçler çalışmaya hazır hale getirilir.

Kule Vinç Kullanımı ve Alanı

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kule vinç kullanımı günümüzde çok yüksek oranlara ulaşmıştır. Kule vinçler şantiyelerdeki günlük işlerimizi kolaylaştıran ve hızlandıran en önemli makinelerdir.

  • Bina, konut, fabrika, avm, otel inşaatı,
  • Baraj inşaatı,
  • Köprü inşaatı,
  • Stad inşaatı,
  • Hava alanı inşaatı
  • Tünel inşaatı

Kule vinçler proje uygunluğuna göre tüm alt yapı ve üst yapı projelerinde kullanmak mümkündür. Projelerde kule vinç kullanımı yapılacak işin, ağır yüklerin daha hızlı bitirmeye yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda sizlere karda sağlamış olur.
Kule vinci kullanacak kişinin operatörlük belgesi olması gerekmektedir. (Kule vinç sadece kule vinç operatörü kullanmalıdır.)
Kule vinçler kullanım alanlarına göre farkılık gösterir.

Kule Vinç Çeşitleri Kısaca Bilgi

Kule vinçler çeşit bakımından ikiye ayrılır.

  • Üstten dönüşlü kule vinç çeşitleri. Üstten dönüşlü kule vinçler üçe ayrılmaktadır.
    Gergili kule vinçler, gergisiz kule vinçler ve yelken bomludur. (kuyruklu ve kuyruksuz) olarak da adlandırılmaktadır.
  • Tam otomatik kule vinç (kendi kendini kuran kule vinç) olarak da bilinmektedir.